تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی - دل سفر

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از درجه های مختلفی استفاده کنید. دانستن تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی یکی از مواردی است که می تواند شما را در انتخاب بلیط مناسب یاری کند. تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی تفاوت بین یک کلاس پروازی و یک نوع بلیط است.

برای رزرو بلیط هواپیما، از درجات مختلفی استفاده می شود که هر کدام از آنها دارای شرایط خاص می باشند. به طور مثال F برای کلاس درجه یک، C برای کلاس بیزینس و Y برای کلاس اکونومی می باشد. خطوط هواپیمایی پروازهای خود را بر پایه خدمات داخلی هواپیما به درجات مختلف تقسیم کرده اند. کلاس اکونومی در میان مسافرین عمومیت بیشتری دارد. کلاس بیزینس و کلاس درجه یک از خدمات بهتری برخوردار می باشند، مانند سرو غذای بهتر و فضای بیشتر برای استراحت پاها و سایر خدمات از قبیل فاکس، تلفن و غیره.

مسافران هنگام خرید بلیط هواپیما، بهتر است نسبت به ویژگی ها و شرایط قیمتی کلاس های مختلف پروازی اطلاعات کامل کسب کنند تا بتوانند متناسب با نیازهای سفری خود، خدمات پروازی دریافت کنند.

 

اکونومی (Economy Class )  واژه ای فرانسوی به معنای اقتصاد و صرفه جویی است، اکونومی به پرواز ارزان قیمت بلیط هواپیما و به صرفه معروف بوده، در این کلاس پروازی که قسمت اعظمی از صندلی های هواپیما را به خود اختصاص داده است امکانات کمی در اختیار مسافر قرار داده میشود.در ادامه با تیک تریپ همراه باشید.

تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی در صندلی ها نیز است. صندلی های کلاس اکونومی معمولی بوده و بسته به نوع هواپیما سیستمی در ردیف های دو سه دو، دو چهار دو یا سه سه در کنار هم قرار گرفته میشود.

 

کلاس های اکونومی در طول پرواز برای آسودگی مسافران و اینکه مسافر تایم خود را به راحتی بگذراند مجله یا روزنامه در اختیارشان قرار می دهند و یا گاهی در سفرهای طولانی تصاویری از جاذبه های ایران و یا یک فیلم کوتاه برای مسافر پخش میشود، اگر پرواز مسافر شب باشد پتو و بالشت در اختیار مسافر قرار میگیرد.

پرواز اکونومی در مسیرهای طولانی صبحانه، ناهار، میان وعده و شام در هواپیما سرو میشود که این مورد بستگی به ساعت پرواز دارد، غذاهای سرو شده در دو مدل مختلف بوده و مسافر می تواند فقط از این دو نوع غذا یکی را انتخاب کند، سرو نوشیدنی در طول پرواز یک بار انجام میشود اما در پرواز های که طول پرواز بیشتر از سه الی چهار ساعت است سرو نوشیدنی به دفعات افزایش می یابد.

هر مسافر در بخش اکونومی می تواند یک ساک به وزن 7 کیلوگرم را با خود به داخل هواپیما حمل کند در شرایطی که ابعاد آن بزرگتر از قفسه ی هواپیما نباشد.

کلاس درجه 1

کلاس تجاری (Business) بین کلاس اکونومی و کلاس درجه یک است. کابین بیزینس در وسط هواپیما می باشد. امکانات و خدماتی که در این کابین ارائه می شود در خطوط هواپیمایی مختلف می باشد. صندلی و غذا بهتر نمونه هایی از این خدمات می باشند. بعضی از شرکت های هواپیمایی آن راClub class  نیز می گویند. مسافرانی که کلاس تجاری را انتخاب کرده اند برای ورود به هواپیما بدون ماندن در صف های طولانی وارد هواپیما می شوند و می توانند از لانژهای اختصاصی ایرلاین ها در فرودگاه استفاده کنند.

 

بعضی از ایرلاین ها به کلاس اکونومی،Coach Service  و Tourist class نیز می گویند. تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی شامل نرخ های اقتصادی برای مسافرت و شناسه نرخی بلیط هواپیما می باشد که ارزان ترین نوع بلیت با حداقل استاندارد خدمات در پرواز می باشد. از نظر موقعیت، کابین اکونومی در انتهای هواپیما بعد از کابین درجه یک و بیزینس قرار دارد.

کلاس تجاری

کلاس درجه یک (First Class) دارای بالاترین کیفیت صندلی و خدمات در هواپیما می باشد. کابین درجه یک، بلافاصله در پشت کابین خلبان می باشد و عموماً بهترین و گرانترین پیشنهاد می باشد. به کلاس درجه یک، کلاس ممتاز نیز گفته می شود.

مزایای پرواز های سیستمی

۱- شما می توانید بلیط هواپیما در فاصله های زمانی طولانی مدت از طریق سایت خرید بلیط دل سفر خریداری کنید.

۲- شما می توانید بلیط هواپیما خود را با دانستن تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی هر موقع که بخواهید کنسل کنید البته جریمه هم به کنسلی تعلق می گیرد (با توجه به زمان درخواست کنسلی بلیط و همینطور رده پروازی و همچنین با توجه به قوانین خط هوایی جریمه کنسلی بلیط هواپیما که بین 5 درصد تا 100 درصد مبلغ بلیط هواپیما مشخص می گردد.)

۳- شما می توانید برای کودکان 2 تا 12 سال بلیط نیم بها تهیه کنید که این امکان فقط در پروازهای سیستمی وجود دارد و در پروازهای چارتر قیمت بلیط برای همه رده های سنی یکسان است.

۴- شما می توانید در برخی از خطوط پروازی مثل میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر از تخفیف های مربوط به ایثارگران و ویژه کسانی که دارای شرایط خاصی هستند استفاده کنید.

۵- پروازهای سیستم دارای تنوع مسیرهای پروازی زیادی هستند.

 

معایب پروازهای سیستمی

۱- اصلی ترین موردی که باعث می شود تا افراد از خرید بلیط هواپیما سیستمی منصرف شوند و به خرید بلیط چارتر رغبت داشته باشند، قیمت بلیط هواپیما است. قیمت بلیط هواپیما در تفاوت بلیط اکونومی و سیستمی تاثیرگذار است. بلیط سیستمی بر پایه مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری مشخص می شود و در بیشتر اوقات با قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر اختلاف بیشتری دارد.

برای اینکه تفاوت قیمت ها تا حدودی برطرف شود سازمان هواپیمایی کشوری در سال های اخیر اقدام به اجرای طرح های شناور سازی قیمت ها کرده تا دست خطوط پروازی در نرخ گذاری آزاد باشد و بتوانند با آژانس های مسافرتی و سایر شرکت های هواپیمایی رقابت بازی داشته باشند. اما با این طرح ها نیز همچنان محدودیت هایی در کم و زیاد کردن قیمت ها توسط خطوط پروازی وجود دارد و پروازهای چارتر دست بازتر از آنها عمل می کنند.

 

برچسب ها {{item.name}}