آخرین سقوط هواپیما در ایران - دل سفر

آخرین سقوط هواپیما در ایران در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ مربوط به یک فروند هواپیمای ATR 72-212 (پرواز شماره 3704 هواپیمائی آسمان) است که از تهران عازم یاسوج بود و بر فراز سمیرم سقوط کرد.

این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان بود و ۶۰ مسافر و ۶ خدمه (دو مهماندار، دو نفر امنیت پرواز و دو نفر خلبان و کمک خلبان) داشت. این هواپیما پنجاه دقیقه بعد از پرواز از دید رادار محو شد.

یک مقام مسوول از شرکت هواپیمایی آسمان اعلام کرد که در آخرین سقوط هواپیما در ایران هواپیما با کوه دنا برخورد کرده ‌است. این حادثه در حوالی روستای کهنگان از توابع پادنا در یکصد و بیست کیلومتری سمیرم رخ داد. متأسفانه تمامی سرنشینان این هواپیما از جمله یک کودک، کشته شدند.

نیروهای امدادی از اصفهان، سمیرم و شهرستان‌های اطراف برای یافتن لاشه هواپیما و امداد رسانی به محض دریافت خبر اعزام شدند اما به دلیل شرایط جوی نامناسب جستجوها هنوز به نتیجه نرسیده است.

هواپیمای تهران- یاسوج در کوه‌های اطراف سمیرم سقوط کرده و احتمال اینکه به کوه دنا برخورد کرده باشد بسیار است.

منطقه پادنای سیمرم در فاصله 120 کیلومتری جنوب سمیرم و 300 کیلومتری استان اصفهان است و رشته کوه دنا در آن واقع شده است.

در این منطقه هوا ابری و مه آلود است و بارندگی نیز بسیار است. گروه‌های امداد و نجات چند روستا را جستجو کردند، کوه‌ها را گشتند اما هنوز چیزی پیدا نکرده‌اند.

در حال حاضر نیروهای امداد جنوب روستای بیده و روستای کنگهان را جستجو می‌کنند. احتمال اینکه هواپیما به ارتفاعات دنا برخورد کرده باشد بسیار است چرا که مردم محلی صدای انفجار و برخورد را شنیدند اما هنوز خود هواپیما مشاهده نشده است.

گروه‌های امداد و نجات همچنان در محل هستند. کمیته بحران شهرستان تشکیل شده و در محل حضور دارند و به محض دریافت هرگونه خبری اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

آخرین سقوط هواپیما در ایران  -سقوط 4 دقیقه بعد از پرواز

پرواز شماره 5916 تهران–طبس که از نوع ایران 140 و متعلق به هواپیمایی سپاهان (هسا) بود، در 19 مرداد 93 و لحظاتی پس از پرواز خود از فرودگاه مهرآباد در ساعت 9 و 18 دقیقه، در شمال همان فرودگاه و در منطقه‌ای جنگل‌کاری شده بر فراز شهرک آزادی و نزدیکی اتوبان فتح سقوط کرد.

 این هواپیما دارای 48 سرنشین بود که مرگ 39 نفر از آنان تائید شده است. خلبان این هواپیما که 8000 ساعت پرواز بدون حتی یک سانحه در پرونده خود داشت، در آخرین روزهای خدمت هنوز لحظاتی از بلند شدن هواپیمایش نگذشته بود که به برج مراقبت اعلام کرد هواپیما دچار مشکل شده است. عامل اصلی سقوط هواپیما مشکل پیدا کردن موتور سمت راست و توقف حرکت آن بود. خلبان پس از آن‌که متوجه می‌شود یکی از موتورها از کار افتاده فرصتی برای بازگشت به فرودگاه مهرآباد را نداشته، به همین دلیل قصد فرود آوردن هواپیما در شهرک آزادی را داشت که این حادثه رخ داد. در واقع از زمان برخاست تا سقوط هواپیما تنها 4 دقیقه طول کشید.

 

آخرین سقوط هواپیما در ایران - سقوط در مقصد

این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شماره پرواز 277 بود که از تهران به مقصد ارومیه به پرواز درآمد و حدود ساعت 19‌و‌45 دقیقه 19 دی 89 دچار سانحه شد و سقوط کرد. هواپیما با یک ساعت تاخیر از تهران به سمت ارومیه حرکت کرد و شرایط نامساعد و مشکلات دیگر باعث شد تا در «روستای آلمان آباد» ارومیه سقوط کند.

در این پرواز 105 مسافر و خدمه ( 94 مسافر و 11 خدمه) حضور داشتند که 91 مسافر بزرگسال، یک مسافر کودک، دو نوزاد و 11 نفر خدمه پروازی بودند. 87 سرنشین این هواپیما به کام مرگ رفتند و مجروحان این حادثه به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

بعدها علت این حادثه خطای خلبان، هوای نامناسب و هواپیمای از رده خارج اعلام شد.

 

آخرین سقوط هواپیما در ایران  -مرگ 168 سرنشین

تمام 153 مسافر و 15 خدمه و کادر پرواز هواپیمای توپولف تی یو-154 شرکت هواپیمایی کاسپین به شماره پرواز 7908 تنها 16 دقیقه بعد از بلند شدن هواپیمای مسافربری در مسیر تهران ـ ایروان از فرودگاه امام خمینی (ره) بر اثر سانحه جان خود را از دست دادند و این حادثه یکی از دلخراش‌ترین سوانح هوایی ایران بود. چهارشنبه 24 تیر سال 88 هواپیما در اراضی کشاورزی روستای جنت‌آباد در استان قزوین سقوط کرد، دو کودک و همچنین جودو‌کاران تیم نوجوانان ایران به همراه مربیان این تیم نیز جزو مسافران این پرواز بودند. پروازی که قرار بود در باند فرودگاه ایروان بنشیند، اما بر اثر سقوط در روستای جنت‌آباد قزوین،12 کیلومتری جنوب قزوین تکه تکه شد. شدت حادثه به حدی بود که شعله‌های آتش تا شعاع 500 متری محل حادثه و زمین‌های اطراف را دچار حریق کرد و قطعات این هواپیما تا کیلومترها آن طرف‌تر پرتاب شد.

آخرین سقوط هواپیما در ایران - جدال با کوه برای رسیدن به اجساد

119 سرنشینی که سوار پرواز 956 شرکت «ایران‌ ایرتور» از نوع توپولف 154 تهران به خرم آباد شدند، هرگز تصور نمی‌کردند که سوار بر پرواز مرگ خواهند شد و زندگی آنان پایان خواهد یافت.

ابتدا همه چیز خوب به نظر می‌رسید، اما هواپیما از راستای باند 11 در فاصله 11 مایلی فرودگاه عبور کرد و خواست به سمت راست گردش کند که این کار انجام نشد و به سمت شمال ادامه مسیر داد و ناگهان هواپیما در ارتفاع 9100 پایی با قله 10 هزار پایی سفید‌کوه واقع در تنگه گُلیج و منطقه چگنی برخورد کرد. معدن‌داران و روستاییان اهالی بخش چگنی در دور‌افتاده‌ترین منطقه حوالی جاده «خرم‌آباد – کوهدشت» دقایقی بعد از ناپدید شدن هواپیمای مسافربری، خود را به پاسگاه انتظامی سرآسیاب رساندند.

آنان به مأموران اطلاع دادند که هواپیما سقوط کرده است. با وجود این‌که با دوربین از فاصله دور محل سقوط شناسایی شده بود، اما به علت صعب‌العبور بودن منطقه، رسیدن نیروی امداد و نجات به محل کار مشکل بود. سرانجام بعداز دو روز، تلاش برای انتقال اجساد قربانیان سانحه هوایی آغاز شد.حدود 400 نفر از کوهنوردان و صخره‌نوردان ممتاز کشور همراه با نیروهای نظامی و انتظامی به تلاش بی‌وقفه خود ادامه دادند. 6 هلی‌کوپتر امدادی نیز به پرواز درآمدند. به علت سختی مسیر و بدی آب‌وهوا عملیات جمع‌آوری اجساد و لاشه هواپیما بیش از یک هفته زمان برد و بعد از گذشت 11 روز جعبه سیاه هواپیما توسط یکی از نیروهای سپاه پیدا و تحویل مقامات شد.پس از بررسی، سازمان هواپیمایی کشور اشتباه انسانی (خلبان) را عامل اصلی بروز این حادثه اعلام کرد.

 

آخرین سقوط هواپیما در ایران - سقوط هواپیمای خبرنگاران

سقوط هواپیمای ترابری ارتش ایران در تهران در حدود ساعت 2 بعد از ظهر 15 آذر 84، باعث مرگ 128 نفر و مجروح شدن 132 نفر شد. این هواپیمای باری-نظامی از نوع C-130 بود و 94 مسافر شامل اعضای ارتش و خبرنگاران را برای پوشش خبری رزمایش عاشقان ولایت که در چابهار در جنوب‌شرقی ایران برگزار می‌شد، از تهران به بندرعباس می‌برد.

خلبان پس از ترک فرودگاه مهرآباد با گزارش نقص فنی در موتور هواپیما تقاضای بازگشت به فرودگاه را می‌کند، اما در حین بازگشت دچار آتش‌سوزی شده و با ساختمان مسکونی 10 طبقه‌ای در شهرک توحید در منطقه فرودگاهی مهرآباد (در فاصله سه کیلومتری فرودگاه) برخورد می‌کند. چند بار نیز درخواست فرود در فرودگاه سابق قلعه مرغی را می‌کند که به او اجازه نمی‌دهند.

از 128 نفر تلفات گزارش‌شده، 94 نفر داخل هواپیما بوده‌اند که در دم جان سپرده‌اند و دست‌کم 34 تن از کشته‌شدگان از ساکنان ساختمان و افراد حاضر در اطراف آن بوده‌اند.

 

آخرین سقوط هواپیما در ایران - سقوط بوئینگ 737 قرقیزستانی

سقوط هواپیما این بار در ایران نبود، اما هموطنان ایرانی ما از مسافران این هواپیما بودند و به این ترتیب ایران بار دیگر عزادار شد. هنگامی‌‌که هواپیمای بوئینگ 737 به مقصد تهران قصد برخاستن از باند فرودگاه بیشکک قرقیزستان را داشت، دچار سانحه شد و با آتش گرفتن موتور هواپیما در نزدیکی فرودگاه سقوط کرد.

در همان ساعات اولیه ماجرا و از آنجا که مقصد این هواپیما تهران بود، پیش‌‌بینی‌‌‌های اولیه حاکی از آن بود که اغلب مسافران بوئینگ 737 ایرانی باشند، تا این که خبرگزاری فرانسه تنها ساعتی پس از وقوع این سانحه در خبری جزئیات هویت جان‌باختگان حادثه را اعلام کرد که بر‌اساس آن 68 نفر از مجموع 83 مسافر این هواپیما که شامل 24 قرقیزی،‌ 52 ایرانی،‌ یک تبعه ترکیه، ‌دو کانادایی، سه ‏قزاق و یک چینی بوده‌اند، جان خود را از دست دادند.‏ قرار بود هواپیما ساعت 21 و 30 دقیقه یکشنبه 3 شهریور 87 حدود یک ساعت بعد از برخاستن از باند فرودگاه در فرودگاه امام خمینی (ره) روی باند بنشیند، اما حادثه آتش‌گرفتن موتور هواپیما، سفر مسافران این هواپیما برای همیشه پایان داد. برای کسب اطلاعات درباره نحوه عملکرد هواپیما به مطلب هواپیما چگونه کار می کند مراجعه کنید.

دل سفر با تهیه مجموعه کاملی از بلیط هواپیماهای امن در مسیرهای مختلف سعی کرده تا سفری مطمئن و لذت بخش را برای همه مسافران تدارک ببیند. شما با مراجعه به سایت خرید بلیط دل سفر می توانید از همه بلیط های موجود در مسیر دلخواه تان باخبر شوید و بلیط های سیستمی و بلیط چارتر را برای مسافرت خود انتخاب و اقدام به خرید کنید. همچنین می توانید از شرایط کنسلی بلیط چارتر و سیستمی اطلاعات خوبی به دست بیاورید تا بهترین بلیط هواپیما را برای مسافرت خودتان خریداری نمایید. آرزوی سفری امن و پر از شادی را برای شما داریم.

برچسب ها {{item.name}}
;