رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران - دل سفر

برای رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران در بین ایرلاین های ایرانی که از سال ۴۵ تا به حال در حال ارائه خدمات هوایی به مسافران هستند باید به بخش های خصوصی، نظامی و دولتی آنها توجه شود و بهتر است اطلاعاتی در باره رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران در اختیار شما باشید تا هنگام خرید بلیط چارتر بتوانید ایرلاین مناسبی را برای سفرتان انتخاب کنید.

برای اینکه از 10 ایرلاین برتر دنیا نیز اطلاع پیدا کنید می توانید در مطلب مربوط به این موضوع این ایرلاین ها را در سطح جهانی دنبال کنید و از بین آنها بلیط مناسبی برای سفرهای خارجی خودتان انتخاب و خریداری کنید.

ایرلاین هما

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به عنوان اولین ایرلاین ایرانی در سال ۱۳۴۵ تحت عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران با هدف حمل و نقل بار، مسافر و محمولات پستی به داخل و خارج کشور تأسیس شد که هم‌اکنون در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی تردد دارد.

 

ایرلاین ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال ۱۳۷۲ به عنوان یک شرکت فرعی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به منظور فروش بلیط چارتر هواپیما و کارهای توریستی تأسیس شد و پس از مدتی تعدادی هواپیما اجاره و خرید کرد. این شرکت که به وزارت دفاع منتقل شد در مسیرهای مختلف پرواز دارد.

ایرلاین آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب از ادغام حدود شش شرکت کوچک به عنوان ایرتاکسی تشکیل شد.

این شرکت ابتدا قرار بود برای نقاط دور افتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند اما با تغییر قانون (طبق قانون در آن زمان فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیماهای پهن پیکر داشته باشد) این شرکت از ناوگان با برد متوسط و هواپیماهای با صندلی بیشتر به کار گرفت و در مناطقی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتری داشت پرواز کرد.

ایرلاین ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان نیز توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد و جزء شرکت‌هایی است که طی مدت اخیر به خوبی رشد کرده و نام این ایرلاین در زمره ایرلاین‌های ایمن منطقه قرار دارد.

 

ایرلاین کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین نیز در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده و در حال حاضر شش فروند هواپیما دارد.

 

ایرلاین کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش در سال۱۳۷۰ شکل گرفت و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است.

 

ایرلاین نفت

شرکت هواپیمایی نفت نیز در سال ۱۳۷۱ با هدف جابجایی و ارائه خدمات حمل ونقل به کارکنان نفت تأسیس شد.

 

ایرلاین ساها

شرکت هواپیمایی ساها که در سال ۱۳۶۹ توسط نیروی هوایی ارتش تأسیس شده است به دلیل بالابودن سن ناوگان، ادامه فعالیتش از اردیبهشت ماه از سوی سازمان هواپیمایی کشوری متوقف شدو قرار است این ایرلاین با واردات هواپیماهای جدید فعالیت خود را از سر بگیرد.

 

ایرلاین تابان

شرکت هواپیمایی تابان که در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده متعلق به بخش خصوصی است.

 

ایرلاین فارس ایر قشم

شرکت هواپیمایی فارس قشم در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده که پایگاه اصلی آن در جزیره قشم است و سازمان عمران قشم نیز از سهامداران این شرکت است.این شرکت جزء ایرلاین‌هایی است که به منظور فعالیت مجدد و عملیاتی شدن شرکتش از سوی سازمان هواپیمایی کشوری مهلت شش‌ماهه گرفته است.

 

ایرلاین زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس که در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

 

ایرلاین معراج

شرکت هوایپمایی معراج ایرلاینی با چهار فروند هواپیما فعال است.

 

ایرلاین هواپیمایی هسا

شرکت هواپیمایی هسا متعلق به شرکت صنایع هواپیماسازی ایران است که با شش فروند هواپیما فعالیت دارد.

 

ایرلاین آریا

شرکت هواپیمایی آریا یکی از شرکت‌های متعلق به بخش خصوصی در ایران بود که مرکز فعالیت‌های این شرکت در تهران جای داشت. مجوز پروازی این شرکت پس از حادثهٔ سقوط پرواز شماره ۱۵۲۵ آریا در تاریخ دوم مرداد ۱۳۸۸ لغو شد.

 

ایرلاین ارم

هواپیمایی ارم در آبان ۸۴ ماه توسط تعدادی از بازنشستگان صنعت هوانوردی کشور برای ایجاد امکان رفاهی بیشتر برای مردم آذربایجان به مرکزیت تبریز تأسیس شد ولی اکنون مرکزیت این شرکت فرودگاه مهرآباد تهران است.

هواپیمایی ارم ابتدا کار خود رو با ۱ فروند توپولف ۱۵۴ آغاز کرد و از آنجایی که شرکتهای با کمتر از ۳ فروند حق برقراری پروازهای برنامه‌ای ندارند این شرکت متعهد به وارد کردن هواپیماهای بیشتری شد.

بدین ترتیب دومین توپولف هم وارد ناوگان شرکت شد؛ که به گفته مدیران شرکت این تعداد به زودی به ۳ فروند افزایش خواهد یافت. گفتنی است قرارداد هواپیماها بصورت اجاره به شرط تملیک است. در سال ۱۳۸۷ دو فروند توپولف این شرکت که مدت قراردادشان تمام شده بود به روسیه بازگشتند و سه فروند توپولف ایران ایرتور به این شرکت تحویل شدند و در بهمن ماه ۱۳۸۷ نیز دو فروند بوئینگ ۷۵۷ از یک شرکت روسی مسئولان ارم ایر اجاره کردند.

ایرلاین هواپیمایی قشم

شرکت هواپیمایی قشم در رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران، با خرید شرکت هواپیمایی فراز قشم توسعه یافته است و اکنون ۲۲ فروند هواپیما دارد.

 

ایرلاین آتا

این شرکت در سال ۸۸ در تبریز تأسیس شد و با چهار فروند هواپیما فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون ۱۰ فروند هواپیما دارد.

 

ایرلاین آوا

همان شرکت هواپیمایی “ساها” با عنوان جدید و ناوگانی به روز شده است.

 

ایرلاین سهند آسیا

شرکت هواپیمایی سهند آسیا نیز از سال ۸۸ با دو فروند هواپیمای بوئینگMD فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

ایرلاین اترک

هواپیمایی اترک یکی از شرکت‌های هواپیمایی خصوصی در رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران است که قطب آن در فرودگاه بجنورد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۱ با اخذ مجوزهای داخلی و بین‌المللی آغاز به کار کرد، با وجود برنامه‌ریزی برای ورود چهار فروند هواپیما، در حال حاضر دارای ۳ فروند هواپیمای ایرباس ای۳۲۰ است که ۲ فروند آن فعال و در حال استفاده است.

 

ایرلاین هواپیمای یاس ایر

این شرکت نیز یکی دیگر از ایرلاین‌های تازه تأسیس ایرانی است که در زمینه جابجایی مسافر فعالیت می‌کند.

 

ایرلاین سپهران

این شرکت در اواخر سال ۹۴ با دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که از هواپیمایی پگاسوس ترکیه خریداری شد کار خود را به مرکزیت شیراز آغاز کرد و رتبه بندی شرکت های هواپیمایی ایران قرار است که طی ۲ سال آینده با افزایش 17 فروند هواپیما به رتبه بالایی صعود کند.

 

ایرلاین نسیم

یک شرکت تازه تأسیس و اولین ایرلاین شهر اصفهان است و به زودی پروازهای خود را از فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان شروع خواهد کرد.

 

شما می توانید در مجموعه دل سفر به تمامی بلیط های این ایرلاین ها دسترسی مستقیم داشته باشید و با بررسی هر یک از ایرلاین ها بلیط مناسبی برای سفرتان خریداری کنید. همچنین شما می توانید ایرلاین های خارجی و امکانات آنها مانند امکانات هواپیمایی قطر را در دل سفر در اختیار داشته باشید و برای سفرهای خارجی خود انتخاب درستی انجام دهید

 

 

برچسب ها {{item.name}}
;