سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد - دل سفر

برای سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد می‌توانید با ماشین شخصی خود، اتوبوس، آژانس و مترو به فرودگاه هاشمی نژاد مشهد برسید. با ماشین شخصی از سمت فلکه‌ پانزده خرداد در جنوب شرقی مشهد وارد بلوار جمهوری و سپس بلوار هاشمی نژاد و در نهایت به فرودگاه می رسید. همینطور می توانید از خط یک متروی مشهد برای رفتن به فرودگاه استفاده کنید که مناسب ترین مسیر است.

هم اکنون خط یک مترو مشهد از ایستگاه وکیل آباد تا ایستگاه غدیر (فرودگاه) از ساعت 6:00 صبح تا 22:30 در خدمت مسافران است. همینطور خط ۷۷ شرکت اتوبوس‌ رانی مشهد در مسیر فرودگاه تا حرم مطهر فاعل است و هر ۲۰ دقیقه یک اتوبوس در این مسیر مسافرگیری می کند.

فرودگاه مشهد دارای یک ترمینال برای پروازهای داخلی و دو ترمینال برای پروازهای خارجی است.

فرودگاه مشهد دارای سرویس های خدماتی زیادی مثل رستوران، فروشگاه، پارکینگ، مسجد و نمازخانه، مراکز فروش بلیط و بلیط دل سفر ، مراکز رزرو هتل است. شما می توانید در هنگام سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد، برای داخل و خارج کشور خودرو اجازه کنید. همینطور امکان صدور ویزا در فرودگاه مشهد برای مسافران خارجی میسر است تا امکان ورود توریست به مشهد راحت تر شود.

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد در زمینی به مساحت ۵۴۰ هکتار در قسمت جنوب شرقی شهر مشهد قرارگرفته است و پس از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران، دومین فرودگاه پر رفت‌وآمد کشور به شمار می‌آید. شهر مشهد که دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و یکی از شهرهای مهم مذهبی جهان اسلام به‌حساب می‌آید، مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران است. این شهر سالانه میزبان بیش از 14 میلیون زائر حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) است.

فرودگاه بین‌المللی مشهد در سال ۱۳۳۰ ه.ش تحت عنوان فرودگاه مشهد در محل زائرسرای فعلی احداث شد. قبل از آن در میدان پانزدهم خرداد باندی خاکی جهت فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجود داشت. در سال ۱۳۴۶ باند جدید فرودگاه و همچنین پایگاه پدافند نیروی هوائی بهره‌برداری شد. با افزایش پروازها در سال ۱۳۵۷ پارکینگ و ترمینال جدید، برج مراقبت پرواز و ساختمان‌های جانبی فرودگاه جدید به‌صورت ناقص افتتاح شد و مراحل تکمیل آن تا بعد از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به طول انجامید. اسم فرودگاه مشهد بعد از جنگ تحمیلی ایران و عراق به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد تغییر کرد.

در حال حاضر فرودگاه شهید هاشمی نژاد یکی از مهم‌ترین و پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های کشور است که با جابه‌جایی بیش از ۷ میلیون مسافر در سال، رتبه‌ی دوم فرودگاه‌های پر رفت‌وآمد کشور را به خود اختصاص داده است.

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد یک ترمینال برای پروازهای داخلی و دو ترمینال برای پرواز خارجی دارد.

ترمینال پروازهای داخلی (ترمینال یک)

مساحت این ترمینال 37000 مترمربع است که طی 10 ماهه ابتدای سال 94 میزبان نزدیک به 6 میلیون مسافر بوده است. ورودی پروازهای داخلی در ضلع شرقی قرار دارد و پذیرش بار، دریافت کارت پرواز و سوارشدن به هواپیما از ضلع غربی صورت می‌گیرد.

 

ترمینال خروجی پروازهای خارجی (ترمینال دو)

مساحت ترمینال 2 که در سال 1394 افتتاح شد، 22000 مترمربع است که طی 10 ماهه ابتدای سال 94 پذیرای یک‌میلیون و هشت‌صد هزار نفر مسافر بوده است و تمامی پروازهای خروجی خارجی از مشهد از طریق آن انجام می‌شود. تا قبل از افتتاح ترمینال شماره 2، سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد روزانه 32 پرواز خروجی خارجی و ورودی را قادر به پاسخگویی بود اما اکنون درمجموع می‌تواند روزانه حدود ۶۰ پرواز ورودی و خروجی خارجی را پذیرش کند.

 

ترمینال ورودی پروازهای خارجی (ترمینال 3)

ترمینال حجاج با وسعت ۱۰ هزار مترمربع به ترمینال شماره ۳ تبدیل‌شده است. لازم به ذکر است خروج پروازهای حج تمتع از ترمینال شماره ۲ و ورود آن‌ها به کشور از ترمینال ۳ انجام می‌شود.

 

امکانات و خدمات سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد

فرودگاه بین‌المللی مشهد از امکانات رفاهی مانند رستوران، فروشگاه، پارکینگ، مسجد و نمازخانه، دفاتر فروش بلیت، دفاتر رزرو هتل بهره‌مند است. در این فرودگاه امکان اجاره خودرو در داخل و خارج ایران وجود دارد. همچنین امکان صدور ویزا در فرودگاه هاشمی نژاد برای مسافر خارجی در هنگام سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد فراهم‌شده است تا امکان ورود گردشگر به مشهد آسان‌تر شود.

 

پارکینگ ترمینال 1 (پروازهای داخلی) با ظرفیت پارک خودرو 2000 و پارکینگ طبقاتی (ورودی ترمینال 1) در حال حاضر ظرفیت پارک خودرو 400 و پارکینگ ترمینال 2 (خروجی پروازهای خارجی) با ظرفیت پارک خودرو 500 و پارکینگ ترمینال 3 (ورودی پروازهای خارجی) با ظرفیت پارک خودرو 2000 در خدمت مسافران محترم است.

هزینه‌ی ورودی به پارکینگ‌ها 5000 ریال و هزینه‌ی هر ساعت 5000 ریال و هزینه‌ در صورت درخواست شبانه‌روزی 70000 ریال است.

 

مسیرهای پروازی داخلی و خارجی

با توجه به وب‌سایت فرودگاه هم‌اکنون از مشهد به 37 مسیر داخلی و خارجی پرواز انجام می‌شود که کنترل مدارک لازم برای پرواز خارجی و بقیه کنترل ها در  18 پرواز در مسیرهای داخلی و 19 پرواز هم در مسیرهای خارجی انجام می شود.

 

مسیرهای پروازی داخلی

اصفهان، اهواز، بوشهر، تبریز، تهران، چابهار، رشت، زابل، زاهدان، ساری، شیراز، قشم، کرمانشاه، کیش، گرگان، نوشهر، همدان، یزد

 

مسیرهای پروازی خارجی

استانبول، بحرین، بغداد، بیروت، جده، دبی، دمام، دوحه، دوشنبه، شارجه، قندهار، کابل، کویت، کویته، مزار شریف، نجف، هرات، مدینه، لاهور

 

مقررات سوار شدن به هواپیما در فرودگاه مشهد

انتقال برخی اشیا به داخل هواپیما در جهت تأمین امنیت پروازها و رفاه آسایش مسافران محترم ممنوع است؛ بنابراین جهت سرعت بخشیدن به امر بازرسی مدارک لازم در فرودگاه موارد زیر را به قسمت بار و یا اشیاء ممنوعه تحویل دهید

انواع سلاح گرم شامل سلاح‌های نظامی، تفنگ‌های شکاری، ساچمه‌زن و حتی سلاح‌های اسباب‌بازی که شباهت زیادی به سلاح‌های حقیقی دارند

انواع سلاح سرد شامل شمشیر، قمه، چاقو، تیغ موکت بری، تیغ جراحی، قیچی، پنجه‌بوکس

 انواع اسپری‌ها همانند گاز اشک‌آور و بی‌حس‌کننده

انواع مهمات شامل فشنگ‌ها، نارنجک‌ها، مواد منفجره از قبیل تی ان تی، دینامیت، چاشنی‌های انفجاری

مواد قابل احتراق همانند بنزین و کپسول‌های گاز مایع

 

محدودیت‌های قانونی به هنگام خروج

رعایت حجاب اسلامی الزامی است.

خروج ارز از کشور و همچنین وجه رایج کشور برای هر مسافر سقف مشخصی دارد. بیش از پنج هزار دلار و بیش از پانصد هزار ریال برای هر مسافر ممنوع است.

خروج هرگونه مواد مخدر و مشتقات آن و همچنین هرگونه مشروبات الکلی ممنوع است و فرد حامل تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت.

 خروج هرگونه سکه‌های طلا که پشتوانه ارزی کشور به شمار می‌آیند، ممنوع است.

مقررات گمرک ورودی و خروجی

مسافرین ورودی می‌توانند علاوه بر وسایل همراه خود که از حقوق ورودی، به شرط غیرتجاری بودن و نداشتن ممنوعیت شرعی و قانونی، معاف است؛ متناسب با مدت‌زمان اقامت، در سال یک‌بار کالای جدید به ارزش 80 دلار را ترخیص کنند. مازاد بر آن با پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی 2 برابر قابل ترخیص است.

این معافیت شامل کالاهای حجیم مانند یخچال‌فریزر و کولرگازی نمی‌شود. کالای مسافر باید به‌صورت هدیه، سوغات و یا شخصی باشد (به زبان ساده‌تر کالا برای فروش نباشد) تا شامل احراز شرایط کالای همراه مسافر شود.

در غیر این صورت تابع قوانین تجاری مانند داشتن کارت بازرگانی و مجوز ثبت سفارش وزارت بازرگانی خواهد شد. همچنین چنانچه مسافر به دلایل مختلف نتوانست کالای همراه خود را وارد کند از یک ماه قبل از سفر می‌تواند آن را بارنامه کند و تا یک ماه بعد از ورود می‌تواند آن را با در دست داشتن گذرنامه، اسناد حمل، قبض انبار و انجام تشریفات گمرکی ترخیص کند.

 

کالاهای ممنوعه ورودی در گمرک

اسلحه سرد و گرم، مواد محترقه و منفجره، مواد مخدر، مواد روان‌گردان، مشروبات الکلی، وسایل قمار، تجهیزات دریافت ماهواره، نشریات، فیلم، عکس، نوشته و سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند و یا ورود و خروج آن‌ها به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع است.

 

کالاهای ممنوعه خروجی در گمرک

اشیاء عتیقه، کتب خطی و چاپ سنگی، آثار هنری اصیل و قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتوری، انواع سنگ‌های گران‌بها و قدیمی، فیلم‌های سینمایی 35 میلی‌متری، آثار هنری و آلات موسیقی که جز میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود، فرش‌هایی که ارزش تاریخی دارد و جز میراث فرهنگی به شمار می‌آید، قرآن مجید که مهر تائید شده شورای نظارت چاپ و نشر قرآن ندارد.

توجه داشته باشید خروج فرش، پسته، خشکبار و زعفران برای مسافرین عازم زیارت عتبات عالیات و سایر اماکن مقدس (کشورهای عربستان، عراق و سوریه) ممنوع است.

 

مقررات ورود و خروج حیوانات خانگی همراه مسافر

ارائه اصل گواهی بهداشتی با درج نام صاحب حیوان از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ که بیش از یک هفته از تاریخ صدور آن نگذشته باشد.

ارائه اصل و کپی شناسنامه حیوان و کلیه واکسن‌های تلقیح شده به‌خصوص واکسن هاری

ارائه اصل و کپی صفحه اول پاسپورت صاحب حیوان

داشتن میکروچیپ برای برخی پرندگان

تعداد حیوانات خانگی همراه مسافر جهت ورود محدود است. سگ و گربه از هرگونه 2 قلاده (حداکثر 4 قلاده) و پرنده از هرگونه 2 قطعه (حداکثر 10 قطعه) است.

ورود و خروج حیوانات غیر اهلی و گونه‌های خاص (CITIS) نیازمند ارائه تأییدیه از سازمان محیط‌زیست است.

خروج حیوان به صورت باربری (CARGO) مستلزم هماهنگی با کشور مقصد است. لازم به ذکر است ورود حیوان به‌ صورت باربری ممنوع است.

 

هتل‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک به فرودگاه مشهد، هتل گل گندم شباهنگ مشهد، هتل قصر طلایی مشهد، هتل میامی مشهد، هتل سینور مشهد و هتل اسپینو مشهد هستند.

 

 آمار جابجایی مسافر

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد دومین فرودگاه پررفت‌وآمد ایران بعد از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد است و ازلحاظ تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه، رتبه‌‌‌ی نخست را در کشور دارد.

شرکت‌های هواپیمایی داخلی و بلیط پرواز خارجی بسیاری به فرودگاه بین‌المللی مشهد پرواز دارند و به‌طور متوسط بین 130 تا 150 پرواز از فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می‌شود که این تعداد در ایام پیک مسافری تا 220 پرواز هم می‌رسد. ظرفیت این فرودگاه سالانه حدود ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی است. (این آمار مربوط به سال 1394 است.)

برچسب ها {{item.name}}
;