شناسه نرخی بلیط هواپیما - دل سفر

خطوط هواپیمایی براساس شناسه نرخی بلیط هواپیما صندلی های پرواز خودشان را درجه بندی می کنند. آشنایی با شناسه نرخی بلیط هواپیما شما را در انتخاب کلاس پروازی مناسب با نوع هواپیمایی به صرفه کمک می کند.

همانطور که می‌دانید ایرلاین‌ها صندلی‌های پرواز خود را بر اساس امکانات به سه درجه متفاوت تقسیم می‌کنند. درجه یک یا فرست کلاس (F). کلاس تجاری یا بیزینس کلاس (C) و کلاس اقتصادی یا اکونومی (Y). در ایران ایرلاین‌هایی نظیر ماهان و ایران ایر و خدمات بار قشم ایر پرواز فرست کلاس دارند و اکثر پروازها در ایران از نوع اکونومی یا بیزینس کلاس است. اما ممکن است شما در هنگام تهیه بلیط با حروف انگلیسی برای کلاس‌های پروازی مواجه شوید که شامل هیچ یک از سه کلاس ذکر شده  در بالا نمی باشد. مانند: کلاس M,N,Q,J وحروف انگلیسی دیگر.

 

 این حروف نشان دهنده کلاس پروازی و شناسه نرخی بلیط هواپیما آن است. یعنی شرکت‌های هواپیمایی بر طبق سیاست‌های خاص خود، برای کلاس‌های پروازی نرخ‌های متفاوتی تعیین می‌کنند و آن‌ها را با این شناسه‌های نرخی نام گذاری می‌کنند. این نرخ گذاری‌ها بسته به زمان مانده به پرواز و سایر امکانات کلاس‌های پروازی از سمت ایرلاین‌ها تعیین می‌گردد.

شناسه‌های نرخی در تمام ایرلاین‌ها یکسان نیست.

سیاست ایرلاین‌ها معمولا بر این می‌باشد که بلیت‌های خود را با نرخ‌های متفاوت به فروش می‌رسانند و شناسه‌های نرخی مختلفی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند که این شناسه‌ها برای هر ایرلاین متفاوت است ممکن است برای هر ایرلاین با حروف متفاوتی تعریف شود.

مثلا شرکت هواپیمایی ایران ایر میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر و کلاس پروازی خود را بر اساس متغیرهای مختلف مثل زمان و خدمات و دیگر متغیرها به شناسه‌های نرخی مختلفی تقسیم بندی می‌کند که شامل کلاس‌های نرخی N,M,Q,V,Y در کابین اکونومی و کلاس‌های نرخی C,J در کابین هما کلاس برای مسافران عادی و کلاس نرخی O در کابین اکونومی برای خانواده شهدا،جانبازان و معلولان سازمان بهزیستی لحاظ گردیده است.

دلیل تفاوت شناسه نرخی بلیط هواپیما در یک پرواز

اگر شنیدید که همسفر شما در پروازی که با شما همراه است بلیط خود را با قیمت پایین تر از شما خریداری کرده است تعجب  نکنید! این به دلیل همان شناسه‌های نرخی است و به زمانی که آن شخص بلیط خود را خریداری کرده است مربوط است. مثلا ممکن است شما بلیط خود را یک هفته بعد از همسفرتان خریداری کرده باشید و به همین دلیل شناسه نرخی بلیط هواپیما او با شناسه نرخی بلیط شما متفاوت است. ممکن است هر چه به زمان پرواز نزدیک شویم کلاس‌های ارزان تر و بلیط ارزان هواپیما پر شود و کلاس‌های گران تر باقی بماند که شما با توجه به زمان مانده به پرواز مجبور خواهید شد همان پرواز را با قیمت گران تری بخرید.

همچنین میزان و درصد جریمه‌های کنسلی نیز در شناسه‌های نرخی مختلف متفاوت است.

جدول زیر درصد جریمه‌های کنسلی در ایرلاین‌های مختلف برای شناسه‌های نرخی متفاوت را به شما نشان می‌دهد.

بسته به مدت اقامت شما در یک شهر یا کشور کلاسهای متفاوت پروازی یا همان نرخهای مختلف پروازی وجود دارد برای نمونه نرخهای پروازی 14 روزه ، یک ماه ، سه ماهه ، شش ماهه و یک ساله.

و همچنین هرچه تاریخ پرواز نزدیکتر باشد کلاسهای ارزانتر بسته می شوند و فقط کلاسهای گرانتر جا می دهند ، تا از این طریق مسافرینی که برای تاریخهای دورتر بلیت می خرند می توانند از قیمتهای ارزانتری استفاده کنند و مسافرینی که خرید بلیط هواپیما دل سفر خود را به روزهای آخر موکول می کنند طبیعتن بلیت گرانتری خواهند خرید.

البته در نظر داشته باشید که بسته به شلوغی یک تاریخ خاص براساس وجود نمایشگاه یا تعطیلاتی خاص شرکتهای هواپیمایی نرخهای پایین را بسته و فقط کلاسهای بالا و گرانتر را باز می کنند و هرچه تاریخهای خلوت تری باشند نرخهای پایین و ارزانتر بیشتر در دسترس خواهند بود.

شناسه نرخی بلیط هواپیما همان سیاست فروش بلیط هواپیمایی ها می باشد.

شرکتهای هواپیمایی برای ترغیب مسافرین به رزرو و خرید بلیت در تاریخهای دورتر و پرکردن پروازهایشان هر چه سریعتر ، اقدام به تشکیلی شناسه نرخی بلیط هواپیما برای فروش صندلیهای خود کرده اند.

برای مثال چنانچه مسافری برای تاریخ دورتر بلیت خریداری نماید می تواند از کلاسهای پایین و بلیط هواپیما ارزان استفاده کند و هرچه به تاریخ پرواز نزدیک می شویم کلاسهای ارزانتر بسته و کلاسهای گرانتر باز می شوند.

حروف کلاسهای پروازی معنی خاصی ندارند.

کلاس پرواز اکونومی نیز چند نوع نرخ و درجه نرخی دارد.

 

 

برچسب ها {{item.name}}
;